Yurt Dışına Turla Mı Gitmeliyim?

Bana en çok gelen sorulardan biri ”Turla mı geziyorsun?” oluyor.Ben yurt dışına hiç tur firmalarıyla çıkmadım.Çünkü genel olarak yurt dışı turları araştırmak bulmak ile değil bilet bulup almak ile seyahatim şekilleniyor ve okulum işimden dolayı kendi isteğime göre değiştirebileceğim seyahatleri tercih ediyorum.Tabi öncelikle dikkat ettiğim daha bağımsız ve esnek olması dolayısıyla bireysel seyahat etmeyi tercih etsem de bunun yanında seyahat planımı yapacak zamanım, sabrım ve araştırma isteğim var.Peki siz hangisini tercih etmelisiniz ? Yurt dışı turları mı ? bireysel seyahat mi ?.Bir bakalım.

Yurt dışı turları
Barselona Gezisi
Yurt dışı turları

Yurtdışına Turla Mı Gidilmedi?: ”İlk Defa Yurt Dışına Çıkıyorum”cular için

Sizin için cevabım yüzde doksan ”Evet”olacak.Çünkü etrafımda gördüğüm, konuştuğum henüz yurt dışına çıkmayan insanların kafasında kocamaaan bir soru balonu var.Yurt dışına nasıl çıkılır? Yurt dışında nereye gidilir? Uçaktan inince ne olacak? Schengen vizesi nasıl alınır? .Bu sorular üç beş tane değil ciddi oranda çok.Bütün kış çalışıp yaz için plan yapmak isteyip soruların içinden çıkamadığı için yurt dışını geçen sene olduğu gibi seneye yaza bırakan bir sürü insan var.Bu soruların tüm cevabını size tur rehberiniz hatta tur firmasının sitesi bile veriyor.Tatil yapmak için beklediğiniz bir iki haftanın Ne yapacağım ? Acaba yolumu bulabilecek miyim ? sorularıyla hatta kaygı derecesine çıkan sorularla geçmesi kimsenin yararına değil.Siz sadece ne giysem de fotoğraflar güzel çıksa diye düşünün ,güzel olmaz mı ? 🙂

Yurtdışına Turla Mı Gidilmedi?: Seyahat Planı Yapmak

Seyahat etmek çok güzel de, gezilecek yerlere hazırlanmak hiç göründüğü kadar kolay değil.Araştırmayı sevmeyen insan için zulum gibi bile gelebilir.
”Ben bir türlü yurt dışına çıkamadım, nasıl yapacağımı bilmiyorum, biraz çekincem var” diyenlerin kaygılarını gidermeleri için çok iyi bir tercihtir tur ile seyahat etmek.Nereye gideceğine karar verip bilet almak ile başlayan seyahat hazırlığı,vize işleri, havaalanı otel transferi,myurt dışında gezilecek yerler listesi diye devam ediyor.Bu soruların hepsini gerçekten zaman ayırıp cevaplamanız gerekiyor.Ben bu planları yapmaya çok hevesli bir şekilde başladığım için hiç bir zaman gözümde büyümedi, bazen bilet aldığım gibi her şeyi hazırladım bazen zamana yaydım bazen son güne bıraktım.
Ben gayet eğlenceli buluyorum çünkü artık nerelere gitmekten hoşlandığımın farkındayım ve bu bilinçle hareket ediyorum.
Bunlar beni çok yorar benim zamanım da yok diyorsanız tur şirketleri bu noktada size uçak biletinden başlayıp ülkeye geri döndüğünüzde evinize transferinize kadar yardımcı oluyorlar.Yani size sadece tur satın almak kalıyor.
Tabi bu durumda tur şirketinin belirlediği seyahat planıyla , en az on kişilik gruplarla hareket etmeniz gerekecek.Turist olarak grupla birlikte gittiğiniz şehirde klasik görülecek yerleri göreceksiniz.Muhtemelen tur şirketinin sürekli gittiği mekanlarda yemek yiyeceksiniz.Beş yıldızlı da olsa şehrin uzağındaki otellerde kalacaksınız ve otele kendi imkanlarınızla ulaşmak veya herkesle birlikte akşam yemeği için dönme tercihi arasında kalacaksınız.

yurt dışı tur firmaları

Yurt Dışına Turla Mı Gidilmeli? :Seyahat Esnasında

Bireysel olarak yurt dışına çıktığınızda her şeyi kendini istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz evet.Oteli muhtemelen daha merkezi alacaksınız , istediğiniz yeri istediğiniz gün gezeceksiniz, otele istediğiniz zaman döneceksiniz.Tabi yine bunun için hazırlık yapmanız gerekiyor.Yine iş size ve araştırma yeteneğinize düşüyor yani.

Yurt dışı turlarının içinde ekstra turlar olduğunu duydum.Örneğin bir şehirdesiniz bir saatlik mesafede görülmesi gereken güzel başka bir yer var.Tur esnasında rehber gitmek isteyenleri oraya götürüyor istemeyenleri yakın bir yerde bırakıyor dönüşte alıyor gibi.Bu mini turlar genelde bireysel gidişlerinizden daha pahalı oluyor.Çünkü transfer derdi yok ve rehberiniz yanınızda.
Rehber ile birlikte gezmek gerçekten güzel bir deneyim.Rehberler size okusanız da tam olarak gözünüzde canlandıramadığınız tarihi olayları, hikayeleştirilmiş ve profesyonel bir şekilde anlatacak.Belki internette bile okuyamacağınız ufak tefek ama önemli bilgiler verecek.
Müzelere veya tarihi yerlere gittiğinizde broşürler bulabilirsiniz.Fakat tarihe meraklıysanız bunlar sizi tatmin etmeyecektir.

Yurt Dışına Turla Mı Gidilmeli?: Dil meselesi

”Ben nasıl anlaşacağım oradaki insanlarla? , Yolumu nasıl bulacağım? İngilizce bilmiyorum.” diyorsanız turları tercih etmeni için bir nedeniniz var demektir.Böylece İngilizce duyduğunuz tek cümle ”what is your purpose of visit?” sorusu olabilir.Bu da ülkeye girişte vize kontrolünüzde soruluyor.Grupla gezdiğiniz için Türkçe konuşup, Türkçe rehberlik alıp ülkenize dönebilirsiniz.

Bu tür geziler bana sanki kendi kapsülümüzün içinde ,bildiğimiz insanla, şöyle bir şehri gezip dönmek gibi geliyor.

Çünkü benim için yeni bir yeri keşfetmek demek sadece tarihi değil şu anda da orada yaşayan insanların ne yaptığı, nasıl oturup kalktığı ,yemeklerini saat kaçta yediğidir.

Yani o kapsülden çıkıp yeni bir kültüre karışın derim, kaybolsanız da hiç bilmediğiniz bir yerde kaybolun.
İtalya sokaklarında kaybolmak, belki hiç İngilizce bilmeyen bir İspanyol ile anlaşmaya çalışmak başınıza bir daha ne zaman gelebilir?

Yurt Dışına Turla Mı Gidilmeli? :Bu Turlar Nasıl Bu Kadar Ucuz?

Tur şirketlerinin her zaman anlaşma yaptığı uçak bileti firması ve otel bulunuyor.Ucuz uçak bileti almak çok zor değil onlar için.Sürekli turlar düzenledikleri ,biletler alıp otellere müşteri götürdükleri ve en önemlisi bu rezervasyonları çok önceden yaptıkları için tur paketleri size de ucuza geliyor.Hem uçak firmalarından hem de otellerden sizin isteseniz de alamayacağınız indirimleri alıyorlar.

”Ben 5 yıldızlı otelde kalmak istiyorum, rahatıma düşkünüm, evimden alıp havaalanına götürsünler bir de evime bıraksınlar, uçağım en iyi uçak firmasından olsun.” diyorsanız tabi ki tur satın almalısınız.Çünkü bu isteklerinizi kendiniz yapmaya kalkarsanız bu size bir değil iki tur fiyatına gelir.

”Benim için farketmez, ben kendim ekonomik gezimi hazırlarım, otelime sadece uyumaya gidiyorum çok önemli de değil” diyorsanız siz de benim gibi ekonomik ve verimli bir tatil geçirebilirsiniz.

Tüm bunları göz önünde bulundurup ne tür bir tatil istediğinize karar verebilirsiniz.Yurt dışı turları ile mi yoksa bireysel olarak mı seyahat etmek istersiniz.Bireysel tatil planı yapmak ile ilgili sorularınız olursa yorum olarak veya instagram adresim @hizarcibuse’den sorabilirsiniz.

Seyahat planı yaparken kullanılacak uygulamaların yazısını buraya seyahate nasıl hazırlandığım detaylarını buraya bırakıyorum.Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

İnternet sitesi http://admin
Yazı oluşturuldu 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön