Seyahate çıkarken yanımıza almamı gerekenler

Seyahate Çıkarken Yanımıza Almamız Gerekenler

Seyahate çıkacak olmanın merak uyandırıcı ve heyecan verici yanlarının yanında seyahate hazırlanmanın da bir telaşı var.Gezilecek yerler ,yapılacak şeyler listesinden sonra seyahat tarihi yaklaştıkça bir de yanımda ne götürsem ,bavuluma ne koysam soruları başlıyor.Hele bir de çalışan insanlarsak, yoğunluktan bavul hazırlamayı son ana bırakmak büyük bir sıkıntı haline dönüşebiliyor.

Seyahate çıkarken yanımıza almamız gerekenler gideceğimiz ülkeye göre çeşitlilik gösterdiği gibi mevsimin de buna büyük etkisi var.
Aslında mevzu seyahate çıkarken yanımıza alacaklarımızda değil, seyahat ederken hayatımızı kolaylaştıracak ipuçlarında.Yoksa herkes elzem ihtiyaçların farkındadır.

”Valize nasıl sığacağım?” Korkusu.

Evet bu korku ile üç günlük seyahatleri için ekstra yirmi kilo valiz hakkı alanları mı görmedik , götürdüklerini kırıştırmadan geri getirenleri mi.Tamam itiraf ediyorum ilk yurtdışı seyahatimde benim de yanıma aldığım gereksiz şeyler vardı.Ama gittiğim sadece bir seyahat değil çalışma kampı olduğu için zaten almak zorunda olduğum şeyler de vardı. Backpacker dediğimiz sırt çantalı gezginlerin kullandığı çantaları biliyorsunuz.İlk seyahatime kolay olsun diye o çanta ile gitmiştim.
Götürdüğüm kıyafetlerin bazıları sadece bana yük olarak anneme de ütülenecek yeni giysi olarak geri döndü.Buradaki eksik tamamen plansızlıktı.
Yavaş yavaş tecrübe kazandıkça yeni düzenler kazanmaya başladım.

Bunlardan ilki ”Her güne bir kombin” kuralıydı.
Gerekli Malzemeler: Kombin , Çıtçıtlı poşet veya buzdolabı poşeti.

Bir günlük kombinimizi aksesuarından çorabına kadar her şeyiyle bir buzdolabı poşetine koyuyoruz.Üzerine giyeceğiniz günü veya yeri bile yazabilirsiniz.Daha planlı hissettirir.
Mesela sevdiğiniz bir kombin ise en çok fotoğraf çekileceğiniz yer, rahat bir kombin için ise yolculuk günü veya çok yürüyeceğiniz bir tatil günü için etiketleyebilirsiniz.
Böylece her gün bir poşet açıp kirlileri tekrar o poşete koyabilirsiniz.
Mümkünse eşyaları içine çorap aksesuar koyup rulo şeklinde yuvarlayın.Ne kadar düzelte düzelte koyarsanız o kadar kırışmıyor.Gömlekler işin istisnası onlar için pek yorum yapamayacağım ama gömlekleri sevin onları koruyun ve giyin.Özellikle karelileri kalp.

Önemli Belgeler

Ebeveynlerden veya o an evde en büyük kim varsa ondan gelen ”pasaportun, kimliğin yanında mı ?” ”son bir kez kontrol et” ”emin misin?” sorularına alışığız. Peki emin miyiz mesela? Ben hiç değilim,olmadım.Maşallah demek istiyorum, bu zamana kadar hiç unutmadım ama bundan sonrası için bile kendime güvenemiyorum.

İlk seyahatimden beri kullandığım çıtçıtlı bir dosyam var.Hani şu kırtasiyelerde satılan küçük renkli dosyalar var ya içine kimlik pasaportun sığdığı boyutunu düşünün.İşte bunu almakla çok akıllılık etmişim.Her zaman giderken kimliğimi ve pasaportumu ona koyarım.Yanında seyahat sağlık sigortası, online yoksa otel rezervasyonu ve dönüş uçak rezervasyonunuzun çıktısını da alabilirsiniz.

Bu belgeler sırt çantanızın ayrı bir köşesinde, evinizden çıktığınız andan dönüş pasaport kontrolüne kadar her zaman ulaşılabilir olması gereken önemli belgelerdir. Nüfus kağıdınızı uçağa bindiğiniz zaman başka bir bölmeye alabilirsiniz çünkü artık onun yurt dışında bir geçerliliği kalmıyor.Öğrenci belgeniz , yurt dışı noktasında müzelere giriş veya indirimlerde büyük işe yarıyor.
Pasaport kılıfının bazen ceplileri oluyor oraya bu belgelerden gerekli olanları sıkıştırırsanız sizin için daha rahat olabilir.

Seyahat Gününüzü Hayal Edelim

Seyahatinizi adım adım gözden geçirmenizi istiyorum.Evden çıktınız, havaalanına gideceksiniz.Evet bu söyleyeceğim bazen garip gelebilir ama ben genelde kart kullanan biri olarak bazen havaalanına gidecek ve gelecek nakit türk lirasını bankadan çekmeyi unutabiliyorum.Siz siz olun özellikle de yurt dışı çıkış harç pulunu alacak 15 tl’yi unutmayın.Sonra benim gibi havaalanları atm yerlerini ezberlersiniz.Sabiha Gökçen Ing bank alt katta 🙁
Havaalanına ulaşım ve yurt dışı çıkış pulunu alacak türk lirasını cüzdanınızın ayrı bir bölümünde saklayın.Mümkünse bozuklukları yanınıza almayın çünkü diğer ülkenin bozuk paralarıyla karışabiliyor.”Abi ben sana bi euro verecektim yedi kat değersizini vermişim.” diyemezsiniz.Yemezler.
Uçakta üşüme durumu çoğumuzu etkiliyor.Bazen uçak içi serin olabiliyor özellikle uzun uçuşlardan bahsediyorum. Ben Amerika’ya giderken arkadaşlarımın ilk söylediği şey yanına hırka almayı unutma olmuştu.
Sırt çantanıza bir ince hırka veya üstünüze atacak bir şey almayı unutmayın.Uçakta yanınızda oturan kişilerden dolayı da bazen klimayı kontrol edemediğiniz oluyor.

Sırt Çantası ve Kabin İçi Bavul

Seyahat ederken yanınıza almanız gerekenlerin arasında kontrol etmeniz gereken en önemli şey el bagajınıza ve sırt çantanıza alacağınız şeylerin, uçak içi prosedürlerine göre boyutlarına, litrelerine uygun olmasıdır..Güvenlik kontrolleri bazen uzun ve sıkıntılı olabiliyor. O zamanı bir de el bagajınızda uçağa sokamayacağınız maddeleri(bazı bitkiler) ,sıvıları çıkarmakla geçirmeyin.100 ml üzerinde sıvı el bagajınıza alamıyorsunuz mesela.Ve bunlardan en fazla üç tane olabiliyor.Bunun için seyahat boyu sıvı kaplarını her yerde bulabilirsiniz.
Minik spreyli, krem veya fondöten koymak için çok işe yarayan kaplar var.
Bu kapları veya sıvılarınızı ayrıca kilitlenen veya ağzı bağalanabilen poşete koymanız ve x-reyden geçerken çanta dışına çıkarmanız istenebiliyor.

Ne kadar yazsa veya yazmasa da bazen kabul etmediklerini düşündüğüm şeyleri alıp kabul ediyorlar diye götürdüklerimizi çıkardıkları oluyor.Deodorantı bazen kabul etmedikleri gibi bazen sıkıntı çıkarmadıklarını da görüyorum.
Bagaj kurallarına bu siteden ulaşabilirsiniz.

Mesela ben yanımda termosumu her zaman götürüyorum.İçi boş halde geçirdiğimiz sürece zaten sıkıntı olmuyor.Bilerek çantamın dışında tutuyorum.Maalesef suyu son güvenlikten geçiremiyoruz ve susarsak içerdeki 5 tllik suları almak zorunda kalıyoruz.

Yiyecek içecek kısmında atıştırmalık olarak yanınıza almak istediklerinize sıkıntı çıkarmıyorlar.Genelde yola çıkıyorum tuzlu çubuk kraker alayım düşüncesi mantıklı oluyor ve çok işe yarıyor.
Sırt çantasının içine ben her zaman bir poşet çanta koyuyorum.Bu aralar poşetin paralı olması ile ünlenen katlanır minicik olan poşet çantalardan bahsediyorum. Alışveriş yaptığımda veya parfümün yanına koyamayacağım şeyler aldığımda küçük çantayı çıkarıp kullanıyorum.

Elektronik Eşyalar

Bazen şarj aletim,powerbankim ,powerbankimin şarj aleti ,kulaklığım derken çantamın içinde olay yeri kafamın içinde ”Niye bu kadar dağınığım!!” düşüncesi oluyor.
Ama gerekli mi? Hayat kurtarıcılarımız onlar.Uzun uçak yolculuğunu kulaklıksız geçirmek , şarjım bitiyor yolumu nasıl bulacağım korkusuyla tatil geçirmek kabus olabilir.
Ama bunun da çözümünü elektronik cihazlar için cepleri olan kullandığım katlanabilir bir cüzdanda buldum.Her gözüne bir kablo koyup sarıp kapatabiliyorum.

Gittiğimiz ülkenin priz girişlerine önceden bakmakta yarar var.Amerika ve İngiltere şu an benim bildiklerim.Bu önemli detayı bazen unutuyoruz hatta bu sadece telefon şarjları için değil, uzun süre kalacağınız yerlerde düzleştirici ,saç kurutma makinası götürdüğünüz için prizlere dönüştürücü almanız gerekiyor.Ben bunu Kadiköy Yazıcıoğlu’nun sokağında bir elektrikçilerden almıştım.En fazla 5 tl.
Hatta tüm ülkelerin aynı anda bulunduğu bir priz dönüştürücü bile bulunuyor.Eğer sürekli farklı yerlere seyahat ediyorsanız gayet mantıklı.

Telefonunuzun hafızası dolacak.Eğer fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız.Hafızanız dolu bildirimi bazen kabus gibi gelebiliyor.Ya telefonunuzda yer açmayı ya da yedek hafıza satın almayı unutmayınız.

Seyahat Ederken Yanımıza Almamız Gerekenler

Diğer Gerekliler

Son seyahatimden bir anı.Gece annemle konuşurken bana ”Ağrı kesici al Buse ”dedi.Ben de anneme ”Ben hiç ağrı kesici kullanmam.”diye cevap verdim.
Havaalanına gittiğim andan döndüğüm ana kadar diş ağrısı çektim.Sağolsun arkadaşıma bahsettiğimi duyan biri bana ilaç verdi.(Tanımadığın kimseden ilaç alma kızım.)
İşte bu duruma düşmemek için kamu spotlarına maruz kalmamak için yanınıza bir ağrı kesici alın.Ben kullanmam vs. demeyin.Bu özel bir durum ve küçük bir ağrı bile bir daha deneyimleyemeyeceğiniz bir anı mahvedebilir.
Genelde dışarda olacağınız için güneş kremi , en önemlisi yüzünüz için çok önemli.Kamplara giderken bizden ilk istedikleri şey sinek ilacı olmuştu.Bu çok normal çünkü orada görmediğim büyüklükte sivrisinekler gördüm.
Siz de böyle doğa ile iç içe olacağınız bir ortama gidiyorsanız ilacı unutmayın derim.

Güvenlik Meselesi : Para

Para koruma meselesi ilk başlarda benim için zorlu bir süreçti.Paramı , abartmıyorum beşe falan bölüp çantalarıma serpiştiriyorduk.Normalde paramı ,akbilimi kaybeden bir insan olduğum için bu durum bizim için bayağı normaldi..Askerlerin aldığı boyna asılan para cüzdanını bilirsiniz.Kadiköy’de askeri malzeme satılan dükkanlarda 10tl ye bulabilirsiniz.İnternetten almak için link. İşte o hayat kurtarır.Özellikle kışın içinizde hiç belli olmuyor.Pasaport dahil içine koyup gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.Tabi gün içinde yetecek parayı azar azar oradan almayı unutmayın insaların içinde cüzdanı içinizden çıkarmak çok güvenli olmuyor.Kampa giderken annem sırt çantamın en altındaki bölmeyi kesip içine paramla birlikte yeni bir göz dikmişti..Psikopat mısın Buse dediğinizi duyabiliyorum.Psikopat değil de savruk ,aksi, naletim…

Gideceğiniz ülkenin parasını alırken büyük banknotlar değil de son aldıklarınızı küçük hatta 5 ve bozukluk olarak almayı unutmayın.Bu durum havaalanı – şehir merkezi treniniz veya shuttleınızda size kolaylık sağlayacak.Çoğu otomatın para üstü vermediğini unutmayın

Canım Termosum, Termosum Kalp Ben

Unutkanlık derken..Okuyan bir kişinin yine nerede unuttun termosunu demekten usandığını biliyorum.Üç ay yanımdan ayırmayıp İstanbul uçağında mı unutmadım, taksilerde mi..Kahve, çay çok seven biri olarak seyahate giderken her zaman termosum yanımdadır.Örneğin Starbucks’a gittim hop alırım termosuma kahvemi ya devam ederim ya da soğumaz, tadım kaçmaz. Hostelden çıkarken kahvaltıdan sonra alırım çayımı veya kahvemi gezinirken veya sonrasında bir şeyler atıştırırken içerim.Gerçekten uzun süre sıcak tutan termosunuz olduğunda tadından içilmiyor vallahi.Kullandığım termos Starbucks’ın içi ince olmayan büyük termosları oluyor.Kaybettiğim için bu zamana kadar çoğunu denedim.

Seyahat Ederken Kullanılacak Uygulamalar linkinden uygulamaları indirmeyi unutmayın.

Seyahat Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Spotify’da güzel bir tatil play listi yapın.
Nordik sanatçılardan bir play list bir Kopenhag gezisinde mükemmel olmaz mı?
Uzun yol play listi ?

Yanınıza kitap alın, kitap önemli, kitap okuyun.Yalnız gezen biri olarak kitap okumaya her zaman vakit buluyorum.Mümkünse ince bir kitap ,hatta ağır olmayan bir kitap yanımda götürüyorum.
Hatta bir ikisini kaldığım yerlerde bıraktım ki gelenler buradan bir Türk geçmiş desin veya ihtiyacı olan, belki Türkçe öğrenmek isteyen biri alsın götürsün diye.

Yanınıza küçük bir kilitli dosya alın ,biletlerinizi ,hatıra kalacak şeyleri koyup eve getirmek için iyi oluyor.

Kaldığınız hostellerde bavul koyup kilitlemeniz için dolaplar bulunuyor.Ve bunlar için minik bir kilit almanız gerek.Bunu da alınacaklar listesine ekleyelim.

Çok seyahat ediyorsanız bilgisayarda kendinize bir check-list hazırlayabilirsiniz.Her seyahatinizden önce tik ata ata gidip acaba bir şey unuttum mu diye düşünmezsiniz.


İnternet sitesi http://admin
Yazı oluşturuldu 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön