Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag benim ilk Nordik deneyimim oldu.Nordiklerin hayattan aldıkları keyif ve en önemlisi o keyfin farkında olmaları, sade yaşamları her zaman ilgimi çekmiştir.Ben de Christmas döneminde yaptığım Almanya gezisine Kopenhag’ı eklemeye karar verdim.
Kopenhag nerededir? Kopenhag Danimarka’nın Sjaelland Adasının doğusunda yer almaktadır.Soğuk mu evet soğuk ama insanlar buna o kadar alışık ki siz de doğal olarak bulunduğunuz ortama uyum sağlıyorsunuz.Kimse soğuktan titremiyor, çok kalın olmayan kıyafetleriyle bisikletlerine binip işlerine gidiyorlar.Kimse soğuktan hasta değil (soğuk hasta etmez).
Amsterdam’dan sonra gördüğüm en çok bisiklete binen insanın olduğu şehir diyebilirim.Devlet arabalardan %150 vergi alınca doğal olarak ilk tercihleri bisiklet oluyor.Bu sayede çevre kirliliği, trafik, hareketsiz yaşam sorunları kalmıyor.
Oraya giderken sakinlikten, huzurlu üç günden beklentim çok büyüktü.Çünkü ”Christmas market”larıyla ünlü Almanya’dan dolayısıyla kalabalık gece geç saate kadar uyumayan bir şehirden çıkmıştım yola.Öyle de oldu çok huzurlu üç gün geçirdim.
Not: Kopenhag için Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

Kopenhag’a Nasıl Gidilir?

Ben Hamburg’dan Flixbus ile 6 saatte Kopenhag’a geçmiştim.
Hamburgdan otobüsle Kopenhag’a nasıl gidilir? Siz de başka ülkeden veya şehirden karayolu ile geçecekseniz Flixbus adresinden biletinizi alabilirsiniz.Otobüs terminalleri her zaman şehir merkezine yakın ve çok yaygın kullanılan bir firmadır Fixbus.
Türkiye’den Thy, Pegasus ve Sunexpress ile direk uçabilirsiniz.Ben dönüşümü Pegasus ile yaptım.

Kopenhag Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Her şehirde olduğu hibi Kopenhag için de bütçeye göre seçenekler mevcut.En pahalısı tabiki taksi. Kopenhag havaalanından merkeze taksi ile 300 TL civarında olmadı Uber ile 150-200 TL ye geçebilirsiniz.Otobüs ile 5A ile 30 dk da metro ile (ben dönerken kullandım) merkezden 15-20 dk da ulaşım sağlayabilirsiniz.Ben yorulmayayım taksiye bineyim dememenizi öneririm çünkü hem metro ve tren çok sakin hem de Kopenhag ucuz değil.

†
Kopenahag’da Nerede Kalınır?

Kopenhag Gezisi

Hem metro ulaşımı hem bisiklet ile ulaşım konusunda çok rahat bir şehir olduğu için Kopenhag’da konaklama için ”aman şehir merkezinde kalayım sonra gidip gelmesi zor olur” demeniz pek mümkün değil.Yine de görülecek çok semti olduğu için kafanız karışabilir.Ben size kendi kaldığım yerden bahsedeyim.Bahsedeyim çünkü orayı ben çoook sevdim.
Genelde gezginlerin kaldığı yerlerde konaklamayı sevdiğimi söylemiştim.Bu otel de tam gezginlere göre hem dekoru hem alt kattaki barı hem konumu hem çevresi..Daha ne diyeyim.Kaldığım yerden her yere yürüyebildim.Akşamları partiler, oyunlar oldu.Bir gün çok yorulduğumda uyuyup uyanıp beş dk sonra aşağıdaki oyuna katıldığımı biliyorum.Airbnb tabi ki özellikle iki-üç kişi için daha iyi bir seçenek.Hatta nordik stilinde döşenmiş bir evde kalmayı ben de isterdim.Kopenhag’da konaklama seçenekleri için bir önerim var.
Öneri: Siz yine de ekonomik bir konaklama seçin çünkü Kopenhag pahalı mı? sorusuna koca bir EVET diyoruz.
Hosteller listesi için. TIK
Benim kaldığım hostel için : KalplibirTIK

Kopenhag Pahalı Mı?

Kopenhag pahalı mı ? sorusuna ”Yok canım ortalama işte.” demeyi o kadar çok isterdim ki..Kopenhag gezi rehberinden sonra en çok merak edilen soru bu oluyor.
Ama sadece, TL kazanan bizler için değil diğer Avrupa ülkelerine göre de pahalı.Tabi bu durumda bize x6 artı x2 falan pahalı. Nordik dedik , hygge dedik buna da katlanırız herhalde değil mi ?Şaka bir yana refah seviyesinin göklerden inmediği bir ülkeden bahsediyoruz. Daha kuzeye gidene kadar en en etiket görünce düşüncelere daldıranı bu.Mesela benim bahsettiğim o güzel hostelde hamburger-patates menü 120 TL ye denk geliyordu.
Starbucks’ta 45 TL ye filtre kahve içtim.Hani akıllım niye gidip Starbucks’ta içiyorsun bari üç beşinci dalga bir kahveci bulsaydın diyebilirsiniz.Yorulmuş ve şarjım bitmiş bir şekildeydim..Starbucks çok çekiciydi o sıra.

Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi

Kopenhag’da gezilecek yerlerden önce bölgeleri tanıtmak istiyorum size.Bölgeleri bilerek gezi rotanızı oluşturmanız yararınıza olur.
Merkez: Nyhavn’ın, müzelerin, cafelerin bulunduğu bölge.Kopenhag’ın fotoğraflarını gördüğünüz bölge burası yani.

Vesterbro: Hipster bölge olarak anılıyor. Meat Packing District ile ünlenen bölge cafe restoran ve Tivoli Bahçesi‘ni de içinde bulunduruyor.
Norrebro: Göçmenlerin yoğunlukta olduğu bölgede uygun fiyatlı yemek yerler hatta kebapçılar bulabilirsiniz.Not olarak, çok vakit ayırmanıza gerek yok.
Christiana: Kopenhag özerk bölgesi olarak biliniyor.Burası 1971 yılında ”hippiler” in ve sisteme karşı çıkanların bir gazeteci önderliğinde terk edilmiş bir kışlayı işgal etmeleri hatta kendi kurallarını belirlemeleriyle oluşuyor.Şimdilerde 700-800 kişinin oturduğu bölgede okul, park ve bir çok ev bulunuyor.Esrar üretiminin yasak olmaması başka kuralların olmadığı anlamına gelmiyor.Yine kuralları insanların yaşayabileceği düzeyde tutuluyor.Ve öyle her önüne gelen burada yaşayamıyor.

Nyhavn:

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag gezilecek yerler ve Kopenhag’ın fotoğraflarına baktığınızda ilk karışınıza çıkan ve içeriklerin büyük bölümünü oluşturan ikonik renkli evler burada bulunuyor.Eskiden bu liman ticaret amacı ile kullanılıyormuş, hatta bunun için şimdi gördüğümüz rengarenk evler önceden genelev olarak kullanılıyormuş.Genelevleri devlet renkli boyalarla boyayarak turizm merkezi haline gelmiş. Boydan boya her iki yanını da gezdim.E tabi bir sürü fotoğraf da çektirdim.Kanalın genellikle solunda bulunan cafelere ve christmas dolayısıyla satış yapan abiler ablalara baka baka bir saatimi burada geçirdim.Yol sonunda köprüde asılı aşk kilitleri yer alıyor.Galeride 8323788 fotoğraf sadece buradan tabi.

Küçük Deniz Kızı

Küçük deniz kızı şehre yürüme mesafesiyle bayağı uzak.Duyduğum kadarıyla bayağı küçük bir deniz kızı olduğu için ben de her yere yürüdüğüm için onu görmeye gitmedim..Üzüldüm mü? Hayır.
Kesin onun yerine gidip bir yerlerde yemek yemişimdir.Yani haklı bir sebebim varmıştır.

Kopenhag Gezisi

Christiansborg Sarayı

Saray 2 kez yangın geçirmiş.O kadar büyük bir yer ki bir avluda 4 bina var. Biri Kraliçenin biri Prensin evi, biri müştemilat biri de müze.Saat 12 olduğunda nöbet değişimini izleyebilirsiniz.Çok etkileyici bir deneyim.

Stroget

Tam anlamıyla bizim İstiklal Caddemiz.O bayıldığımız nordik ev stilleri,hygge yaşam biçimlerinin yer aldığı dekorasyon mağazalarına bakıp üstüne bir beş kere daha bakabilirsiniz.Tabii en sevdiğimiz Flying Tiger’ı unutmamak gerekiyor.Türkiye’ye gelsen ne olur sanki diye not bırakmalık bir mağaza.Peki ne yapıyoruz? Gerekli gereksiz demeden üç beş euroya her şeyi toplayıp geliyoruz.Lego mağazasını da unutmadan gelmeyelim.Ben oradayken kapısında büyük bir ekran ve avuç okuma sistemi vardı.Tabi şakacıktan lego karakterin ortaya çıkıyordu.

Palads Teatret

Kopenhag Gezi Rehberi

Tiyatrolara önceden bakmama rağmen uygun saatli hiç gösteri bulamamıştım.Umarım siz denk gelirsiniz.Ama tam Tivoli yolunda bulunan tiyatronun dışına bayılacaksınız.Hemen bir fotoğraf alalım..

Tivoli Bahçeleri

Egzotik mimarisi,parkları,lunaparkıyla Tivoli Bahçeleri kapısının ihtişamıyla bile insanı büyülüyor.Tersten okuyun evettt ”ı love ıt”.Walt Disney bile buradan esinlenmiş desem size? Öyle meraklanır mısınız?
Bir çok ünlünün zamanında konser verdiği Tivoli’ye giriş 120 Kr ama sadece giriş.Oyuncaklara binmek için ayrıca para ödemeniz gerekiyor.Ya tek tek ya da sınırsız bilet alıyorsunuz ki 4 oyuncak eşittir sınırsız bilet parası.240 Kr verio biletinizi alabilirsiniz.İçeride bir çok restaurant bulunuyor ama girişte isterseniz çantanıza bir kaç atıştırmalık alabilirsiniz.Saat 11 de açıldığına dikkat edin derim.Belirli günlerde kapalı veya yarım gün oluyor.Kontrol için buraya bakabilirsiniz.

Kralın Bahçesi ve Rosenborg Castle

Kaldığım yere o kadar yakındı ki bence bahçeyi ortak bile kullabilirdik Kral ile.Yılda 3 milyona yakın ziyaretçi alan bahçe Kral 4. Christian’a aitmiş. Sarayda düzenlenen turlara katılıp kralın özel çalışma odasını ve banyosunu, eski hanedan üyelerinin balmumundan yapılmış heykellerini inceleyebilirsiniz..Günümüzde halka ait.İçinde türlü çiçeklerin,şekilli kesilmiş ağaçların bulunduğu bahçe benim kahvaltı yerim oldu.Sabah sandviçimi içeceğimi alıp bahçede kahvaltı ettim.Çinli turistler şok.

Round Tower

Kral Christian zamanında inşa edilmiş,bilim insanlarının zamanında çalışma yeri olan kule şimdilerde gözlem evi ve turistik amaçlı kullanılıyor.Döne döne en tepeye çıkabildiğiniz kulenin (tabi bunun için 209 mt yürümeniz gerek) manzarası tam günbatımlık.Giriş ücreti 25 DKK.

National Museum

Frederiksholms Kanalı’nın kıyısına 1743-1744 yılları arasında inşa edilen müze Vikingler hakkında bilgi almak isteyenlerin ilk durağı.Klasik Danimarka , Yakın Doğu antikaları ,bozuk paraları,madalyalarının bulunduğu müze çok değerli parçalar içeriyor.Tur ile gezebildiğiniz müzenin içinde bir de geleneksel yemekleri bulabileceğiniz restaurant bulunuyor.Açık olduğu saatler ve tur bilgileri için buraya bakabilirsiniz.

Royal Library (Black Diamond)

Müzelerden sonra yürüye yürüye ulaştığım kütüphanenin alt (cafe-rest) kısmına mac’i olmayanı almıyorlardı galiba.Binanın dışının cam ve mermer olması ve su kenarında olmasıyla suya yansıyan görünümü ile cidden uzaktan bir bakılması gereken yapı.Etrafımı inceleye inceleye üst katlara çıktım.Yürüyen merdivenlerden çıkıp katlara geldiğinizde her katta bir köprü bulunuyor tam ortadan baktığınızda aşağıyı kocaman camı ve kanalı görebiliyorsunuz.İnsanları rahatsız etmediğiniz sürece oturup istediğiniz gibi çalışabilirsiniz.

Superkilen Park

Genelde tursitlerin mükemmel fotoğraflar çekilmek için gittiği yetişkin parkı olarak geçen parkta boks bile yapabileceğiniz kocamaan bir alan var.
Özellikle çizgilerin eğimi açıkca belli etmesiyle çok iyi fotoğraflar çıkıyor.

City Hall Square

Strøget’in başlangıç noktasında bulunan City Hall yıl içinde şehirdeki tüm etkinliklere ev sahipliği yapıyor.Etrafında çok yapı bulunmaması hatta önünde 1965’te yerleştirilen Hans Christian Andersen heykelinden başka bir şey olmaması yapıyı daha da ihtişamlı kılıyor.

Cicili Notlar:
Hay House : Stroget sonunda meydanda bulunan bir mobilyacı.Ve ikinci katında çok güzel bir meydan manzarası içinde çok güzel dekorasyon ürünleri var.
Larslejsstraede St: Fotoğraf çekilebileceğiniz renkli ara sokak evlerin bulunduğu bögle.
Manon Les Suits: Mükemmel konseptli bir butik otel.Tabi ki lobisinde oturup bir kahve içip havuz başının ve doğallığın tadını çıkarabilirsiniz.
Olufsvej : Renkli sokaklara doymadım doyamadım diyenler buyrunuz.

İnternet sitesi http://admin
Yazı oluşturuldu 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön