Amsterdam Köyleri 1

Amsterdamköyleri
Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Üç sene önce ilk yurt dışı seyahatimi yaptığım Hollanda’ya bu sene Mayıs ayında tekrar gittim.Aslında hep istediğim doğum günümü yurt dışında geçirme isteği bu sene gerçekleşti.Liseden beri doğum günüm hep sınavlarıma denk gelirdi fakat bu sene bayram dolayısıyla sınavlar ertelenince bunu fırsat bilip kaçtım.
22 Haziran’da Amsterdam’da başlayan seyahatim 28 Haziran’da Brüksel’de bitti.
Amsterdam benim için çok şey ifade ediyor.Uçakta giderken oraya ilk gidişimi,uçaktaki halimi düşündüm.Üzerinden üç sene geçti,ben bir sürü şehir gezdim ama Amsterdam uçağında ilk kez dinlediğim bir şarkı vardı onu tekrar dinlediğimde aynı duyguları hissettim.Bu kez neler farklı olacaktı bakalım.
Buraya gelmemin bir sebebi de geçen geldiğimde köylerini gezememiş olmamdı.Sadece şehri gezip Utrecht’e gidip dönmüştüm.Ama zaman geçtikçe ve köylerinin fotoğraflarını gördükçe gidemediğime çok üzülmüştüm.

Amsterdam seyahatimin ilk günü şehri gezmek ile geçti.Öğle saatinde oraya vardığım için bütün gün şehri yeniden gezip biraz sakin geçirmek istedim.Aslında biraz lokal gibi takılmak istedim,az fotoğraf çok deneyim.
Önceki günden yorgun olduğum için bayağı oralı gibi eşofmanlarımla bütün gün sokaklarda yürüdüm.Bazen bu çok iyi hissettiriyor,bazen buna ihtiyacımız oluyor.Sonraki gün koşuşturma başlayacaktı biliyordum çünkü.
Sabah erkenden aklımda olan köyleri gezmek için yola çıkmam gerekiyordu.İlk durağım Zaanse Schans oldu.

Zaanse Schans

Zaanse Schans 

Köylerin arasında en kalabalık olan Amsterdam’a yakın köy Zaanse Schans diyebilirim.Otobüsten inip kalabalığa yaklaşmaya başladığınız anda kakao kokusunu farkediyorsunuz.İçinde bir tane kakao fabrikası var.Hatta kakaodan yapılmış birasını bile gördüm.Girip ziyaret edip kendi kakaolu sütünüzü bile yapabilirsiniz.

Köyde 21 tane yel değirmeni var sadece bir tanesi kullanımda.Girişte harita var fotoğrafını çekip yolunuza o haritaya bakarak devam edebilirsiniz fakat çoğunlukla gerek bile kalmıyor.Köprüler ,yollar zaten görülecek yerleri görüp geri dönmeniz için tasarlanmış gibi. İlk girdiğinizde her yer o kadar güzel gelecek ki fotoğraf çekmeyi de seviyorsanız büyük ihtimal ilk dakikadan fotoğraflamaya başlayacaksınız.


Amsterdam Köyleri

Kapıdan girdiğinizde sağa doğru minik bir köprüden geçerseniz meşhur Hollanda peynirlerinin imalathanesi ve satışının olduğu bir yel değirmeni göreceksiniz.
İçeride fazlaca turist peynir ve çikolata tadıyor olacak muhtemelen.Bu arada yüzde 80 kakaolu çikolataları da burada bulabilirsiniz.
Çıkıp sağdan ilerlediğinizde yine bir çok yel değirmeni ve karşı sahilde sırasıyla dizilmiş evler görebilirsiniz.
Her yer benim için dakikalarca bakılmalık ve alışık olmadığımız doğal güzellikteydi.

Amsterdam Köyleri
Amsterdam Gezilecek Yerler

18. ve 19. yıllarda sanayi bölgesi olarak kullanıyormus Zaans Schans. Gerçekten yazarken bile zorlanıyorum okunuşu kesinlikle kolay değil.Random bir şeyler söyleyesim geliyor.
Köyde çoğu turistik her yerde olduğu gibi hediyelik eşya satan bir kaç yer var.Peynir dükkanı ve atölyesi,bir hamurişi yapım atölyesi,kakao dükkanı ve köyün öbür çıkışına doğru Hollanda’nın ünlü marketi bulunuyor.Konsepti köy evleriyle aynı olduğu için çok hoşuma gitmişti.
Bir iki atıştırmalık şey yiyebileceğiniz önünde minik masa sandalyeleri olan cafe de köyün öbür çıkışına doğru konumlanmış.
Ben o kadar fotoğraf çekmeme ve oturmama rağmen 1.5 saatte gezmeyi bitirmiştim.Siz de gününüzü yarım saat gidiş dönüş ve 1.5 saat yani toplam 2.5 saat ayıracak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Amsterdam Köyleri

Peki Nasıl Gideriz?

Kasaba Amsterdam’a sadece yarım saat uzaklıkta.Amsterdam’dan otobüs ,tren hatta bisikletle bile ulaşabilirsiniz.
Amsterdam merkezden sonra Amsterdam gezilecek yerler arasında en yakın gidebilceğiniz yer.
Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan 391 no’lu otobüslerle ortalama 30-40 dklık bir yolculukla köyün hemen önündeki otobüs durağına inebilirsiniz.Geziniz bittiğinde yine 15 dklık aralarla geçen otobüse binip Amsterdam’a dönebilirsiniz.Zaten göreceksiniz tüm turistler ayı otobüse biniyor.
Daha hızlı bir seçenek olarak tren ile 7.5 euro gidiş dönüş bilet alarak 20 dakikada köye ulaşabilirsiniz.

Amsterdam Yakın Köyler

Son olarak 19 dil bilen ve köye gelenlerin karikatürlerini çizen artistimizi unutmayalım.Benden bir selam gönderelim 🙂

İnternet sitesi http://admin
Yazı oluşturuldu 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön