Amerika 19′

Neden Amerika ?

Bu yaz benim Amerika’da geçirdiğim üçüncü yazım oldu.Geçen senelerde yurtdışı çalışma kampları için Amerika’da bulunmuştum.Geçen sene Eylül ayı sonunda Türkiye’ye dönüp okul ve iş ile birlikte kış sezonu bitti.Mayıs sonu işten ayrıldıktan sonra her zamanki gibi bu yaz ne yapacağım hakkında düşünmeye başladım.

Boston

Kariyerim için üzerini çizmem gereken en önemli noktalardan biri İngilizce. Maalesef özellikle Türkler olarak İngilizce ile problemlerimiz ilkokul döneminden başlıyor ve çoğunlukla tam anlamıyla çözülmüyor.
Hala İngilizce öğrenemedin mi Buse? demeyin.Çok da güzel öğrendim.Ona bir sonraki yazımda değineceğim.

Benim hayatımla ilgili bir karar almam maalesef ki uzun sürüyor.Kafamda bir çok seçenek dönüyor ve bunları teker teker araştırmaya başlıyorum.Etrafımda bu yolda deneyimi olan insanlardan ve internetten bilgi toplamaya başladıktan sonra seçenekleri aza indirgiyorum.

Yazın ne yapılır diye sordum kendime. Sıcak sevmeyen biri olarak yaz tatilini de (deniz, kum, güneş)  çok seven bir insan değilim.Yapılsa da bütün yazımı buna ayırmak bana çok mantıklı gelmedi.Seçeneklerim arasında çalışmak veya yurt dışına çıkmak vardı.
Maalesef okuldan kalan bir kaç dersim olduğu için tam anlamıyla mezun olamadım.Yani tam olarak çalışma hayatına bu sene sonunda başlayacağım.Benim tam zamanlı bir çalışan olmama kalan son yazım hakkında karar veriyordum.Hem bu nedenden hem de zaten tüm kış çalışmış olmamdan dolayı çalışmayı tercih etmedim.Zaten biliyorsunuz hadi çalışayım deyince iş bulamıyoruz.Yani tek ve aslında içten içe istediğim şey yeniden yurt dışına çıkmaktı

Bildiğiniz gibi yurt dışı dil eğitimi dediğimizde aklımıza ilk İngiltere, Amerika ve Kanada geliyor.Aslında ben başta Kanada’ya çok sıcak bakıyordum.Kanada dil okullarını araştırdım, bilgilerini aldım fakat yaşam masraflarından ve ilk defa Kanada’ya gidecek olmamdan dolayı bu ihtimali sonradan eledim.Amerika biraz daha konfor alanımda, daha önce gittiğim için çok fazla soru olmuyor kafamda. İngiltere’ye çok sıcak bakmamıştım.Bu yüzden ben de Amerika’yı seçmeye karar verdim.Fakat bir de Amerika’da nereye gideceğini seçmek vardı.Amerika’da hangi eyalete gitmeliyim? sorusu vardı.

Boston Common Park

Neden Boston?

Burası için de bir çok seçeneğim vardı.O kadar büyük ki , her eyalet , her şehir o kadar farklı ki.Batı yakası mı ? Boston mı? New York mu? New York bana çokça kalabalık ve karışık geldiği için ve biraz sakinliğe ihtiyacım olduğunu düşündüğüm için orayı direk eledim.Gezmek için turist olarak orada bulunmak ve kısa süreliğine de olsa yaşamak arasında büyük fark olduğuna emindim.

Boston Public Library

Boston benim için hep kampa gidiş sürecimde aktarma şehri oldu.Hiç tamamen gezip keyfini çıkaramadım.En fazla bir gece kalabilmiştim.Bir akşam dışarı çıktığımda tesadüf meşhur baseball maçı vardı ve özellikle gençler olmak üzere neredeyse herkes sokaklardaydı.O gün Boston’ı çok sevmiştim , öğrenci ve üniversite şehri olması bu kararımı vermeme büyük yardım etti.Ve araştırmalara başladım.Kalacak yer, gidilecek okul, uçak bileti.Sonran başlayıp önce uçak biletimi aldım.Bu detaylara Amerika dil okulu başlığında değineceğim.

Gidilecek okul seçme aşamasında bütün okulları listeleyip bilgi almak istediğim soruları yazdım ve geri dönüş bekledim.Saat farkından dolayı biraz uzun sürse de cevaplar gelmeye başladı.Okullar sabırla soruları detaylı şekilde cevaplıyor.Okul seçiminden sonra onlara geleceğimi söyledim ama Türkiye’den kayıt yaptırmadım.

Boston’da Yaşam

Boston’da Kalınacak Yerler

Konaklama için okullardan destek istemesem de okullar konaklama ile ilgili seçeneklerini bana ilettiler.Genelde hepsinin öğrenciler için yurtları, rezidans ve aile yanı konaklamaları çok iyi.Bu konu ile ilgili bilgiye daha sonra ayrıntılı olarak değineceğim.Ben konaklamamı kendim ayarladım.İlk başta bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir odaya yerleştim.Zaten Boston’da okula çok uzak yerlerde kalma ihtimalin çok az.Metro ağları çok gelişmiş olduğundan ben bu evde 20 dk da okula ulaşabiliyordum. Fakat bu evden bir hafta sonra çıkmaya karar verdim.Boston’da ev, oda bulmak çok zor değil ,öğrencilerin çok olduğu bir yer olduğundan yaz döneminde hepsi ülkelerine döndüğünden yaz döneminde neredeyse herkes odasını kiraya veriyor.

Boston’da Yaşam

Boston’a gelip mimarisine aşık olmayan yoktur sanırım. Evler, sokaklar öyle güzel ki kendim için konuşuyorum her sokağın ,evin fotoğrafını çekesim çerçeveletip asasım geliyordu.New York veya LA ile karşılaştırılamaz bile.Gerçekten bazı sokaklarından çıkasım bile gelmiyordu.

Ulaşım konusunda kimsenin bir sıkıntı yaşadığını sanmıyorum.Dört tane farklı metro hattı var.Hatta ”green line” Amerika’nın en eski metrosuymuş.Ağlar gerçekten çok gelişmiş mesela yeşil hat kendi içinde bile dört kola ayrılıyor.Hatların birbirleri arasında aktarmaları çok kolay, hiç kullanmadım ama otobüslerin de bir hayli fazla olduğunu gördüm ve duydum.
CharlieCard yani bizim istanbul kartlar gibi düşünün haftalık 22.30 dolardı.Sınırsızca metro ve otobüslere bu kart ile binebiliyorsunuz.Ayrıca uberin de çok pahalı olduğunu görmedim.Gece geç eve dönerken en iyi seçenek olduğundan uber fiyatlarının da bayağı iyi olduğunu gördüm.Güne , yoğunluğa göre değişiyor tabi.
Boston’da yaşam ucuz mu? Hayır ,değil.Geçen sene Denver’da geçirdiğim aylardan sonra Boston’ın Denver’da olan yaşamın iki katı olduğunu söyleyebilirim.Oda kiralarından tutun marketten aldığınız yoğurt fiyatına kadar yansıyor bu durum.
Oda fiyatları her yerde olduğu gibi semte , sağladığı imkanlara göre değişse de en az 750 dolar diyebilirim.Evli bile olsalar insanlar kiralarını veya ödedikleri ev borçlarını azaltmak için odalarını kiraya veriyorlar.Tek başına büyük evde yaşayanlar genelde büyük aileler oluyor.Yaşlı çiftler de odalarını kiraya veriyor hatta bazı okullar yerel insanlarla bunun için anlaşmalı bile.Oda kiralarken elektrik ,su , internet gibi ekstra masrafların kiraya dahil olup olmadığını sormak çok önemli.Yoksa size ayık 50-100 dolar masraf çıkabilir.Eğer ev tutacaksanız çoğunlukla eşyalı kiraya veriliyor hatta eşyası olmasa bile temel beyaz eşyaları evde oluyor.Burada her taşındığın yere eşyanı götür olayı pek yok.O yüzden ev sahipleri evi aldıktan sonra seçtiği eşyalara daha da dikkat ediyor.

İnternet sitesi http://admin
Yazı oluşturuldu 22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön